El Yazısı Geliştirme


El yazısı problemi kendini ifade etme ve gösterme becerisine de ciddi zarar verir. El yazısı yavaş olan ve kontrol becerileri düşük olan öğrencilerin bu sıkıntıları yaşları büyüdükçe ve akademik yolda ilerledikçe daha belirgin olacak ve ciddi problem olarak karşılarına çıkacaktır.

Yalnız el yazısı değil çizim becerilerini, kağıt üzerindeki hakimiyetlerini, el sanatlarını, kalem/fırça üzerindeki kontrolünü geliştiren, adeta doping niteliğinde bir programdır. El yazısı bir çok öğrenci için çok önemli bir unsurdur. Eğitimde başarılı olmanın yanı sıra; akıcı, okunabilir, kendini ifade eden ve iletişim sağlayabilecek nitelikte el yazısı olması öğrenci için ciddi bir farkındalık yaratacaktır.

El yazısı yavaş olan öğrenciler sınıf içerisinde anlatılan konuları ve not alınması gereken bölümleri defterine aktarmada akranlarına göre daha yavaş olmalarından kaynaklanan bir sorun yaşayacaklarından dolayı öğrenilen konuları hatırlama ve ortaya dökme konusunda dezavantajlı olacaklardır.

“İlk Gün; 3 Dakikada 17 Kelime, 10 Hafta Sonra; 3 Dakika`da 40 Kelime”

Bu öğrenciler istenilen periyotta not alamadıkları için dersin hatırlanması ve çalışılması gereken zamanda problem yaşayacaklardır. Bu bakımdan ödev yapılması, verilen görevlerin yazılı olarak kaydedilmesi esnasında ve hatta sınav süresinde bu sıkıntı öğrenci için ciddi bir probleme dönüşecektir.

El yazısı geliştirme programı sayesinde; haftada 2 ders saati, 10 haftada, toplam 20 ders saat’inde öğrencinin el yazısı göz kamaştırıcı şekilde değişir. Yazı geliştirme programı toplamda 10 hafta 20 seanstan oluşur. Öğrenciler programa haftada 2 ayrı gün 1 er seans, toplamda 2 seans olarak katılırlar. Her seans  öğrenci yaş ve sayısına göre 30-50 dakika arasında değişmektedir. Program içeriği 5 ayrı etkinlikten oluşmaktadır. Her etkinlik ortalama 6-9 dakika sürmektedir. Her seansa maksimum 6 öğrenci katılabilir. Program materyalleri ve etkinlikler en fazla 6 öğrenciye göre programlanmıştır.


“Hem Çok Daha Hızlı Hem de Çok Daha Güzel”


MAGNETIC MAZE
Öğrencilerin el ve göz koordinasyonunu geliştirmek için yapılan bir etkinliktir. El ve göz koordinasyonunu tamamlamak için göz ve el hareketlerini birlikte koordine etmesi yeteneği olarak tanımlanır.

PAINT GUEST
Paint Guest bir tahta etkinliğidir. Bu etkinlikte öğrencinin kaba motor kasları ile birlikte el ve göz koordinasyonun geliştirilmesi, bilek, kol kaslarının güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

PUSH BALL
Push Ball etkinliği öğrencinin el ve göz koordinasyonunu geliştiren ve aynı zamanda eldeki ince kaslarını geliştiren bir etkinliktir.Materyali töropatik el hamurudur. Töropatik el hamuru ince el kaslarının gelişmesi ve güçlenmesi için üç farklı sertlik derecesinde üretilmiş özel farklı renklerde olan hamurlardır. 

WALKING FINGERS

Materyali  bu amaçla hazırlanmış el yazısı geliştirme kalemidir. El yazısı geliştirme kalemi için özel bir titreşim motoru olan ve öğrencinin yazı yazarken elinde titreşen, yazı yazma yada çizme işini güçlendiren özel olarak tasarlanmış bir kalemdir.

CROP CIRCLES
Crop Circles öğrencilerin gördükleri imajları diğerlerinden ayırma yeteneğini geliştiren bir etkinliktir. Görsel Ayrıştırmayı, görsel olarak benzerlik ve farklılıkları tanıma yeteneği olarak tanımlayabiliriz. Görsel ayrıştırma, eşleştirme öğrenimi, harfleri yazma ve okumada ayırabilme, matematik sembollerini öğrenme, görsel materyallerin detaylarına dikkat edebilmek için gerekli bir yetenektir. Crop Circles etkinlikleri kolayda zora giden 40 etkinlikten oluşmaktadır. Öğrenciler her seansta 2 etkinliği bitirirler.